خطا
  • ایراد در بارگذاری اطلاعات خوراک

آشنایی با بازار سرمایه

نوشته شده توسط Super User. Posted in بازار سرمایه

بازار سرمایه در هر کشوری به‌عنوان شاهرگ اصلی اقتصاد آن کشور محسوب می شود که با جذب و هدایت نقدینگی سرگردان در جامعه به‌سوی بخش تولید، باعث رشد و شکوفایی اقتصاد کشور می شود. از بازار سرمایه به‌عنوان موتور تجهیز منابع مالی برای بخش واقعی اقتصاد یاد می شود زیرا رشد تولیـد در هر کشوری بدون اتکا به سرمایـه قابل تصور نیست. در دهه اخیر، بازار سرمایه ایران کارنامه قابل قبولی را از خود بر جای گذاشته و حرکت شتابانی را به‌سوی توسعه و تحول آغاز نموده است. اما در این میان، فرصت ها و چالش هایی در بازار سرمایه ایران به وجود آمده که در خور توجه است.

از آن جمله می توان به اقدامات دولت تدبیر و امید در اقتصاد کشور توجه کرد که باعث کاهش و ثبات نرخ ارز و همچنین کاهش نرخ تورم در کشور شده است. اما مشکل بوجود آمده در بازار سرمایه (بالاخص بورس اوراق بهادار) کمبود نقدینگی و عدم شفافیت در برخی سیاست های کلان اقتصادی است. البته به این موارد باید نامشخص بودن مذاکرات هسته ای و ضعف بخش واقعی اقتصاد را نیز اضافه کرد.

اما باید از تهدیدها فرصت ساخت و  موانع را پشت سر گذاشت تا رشد و شکوفایی در بازار سرمایه و متعاقباً در اقتصاد کشور فراهم شود.